Super Casual

by

If there should be one iconic outfit for me it would be this one. I just found myself in casual street wear. Mom jeans are my absolute favourite, so comfy! And leather jacket, statement piece everyone should have, so easy to style. Again everything is in neutral colours, black and white. Btw I didn’t have space to put my headphones into bag and it looks pretty good! Friends headphones are the best, you can read more about them in tomorrows post!

Pokud by tu pro mě měl být ikonický outfit, tak to bude tenhle. Úplně jsem se našla v ležérním street stylu. Mom jeany jsou moje nejoblíbenější a tak pohodlné! A kožená bunda, kousek, který by měl mít každý v šatníku, na stylovat ji je tak jednoduché. A znovu je všechno velmi neutrální, černé a bílé. Mimochodem jsem neměla místo v kabelce pro moje sluchátka a tak jsem je dala jen takhle přes kabelkou a vypadá to celkem dobře! Sluchátka od Frends miluju a zítra se o nich budete moct dočíst trochu víc!

casual1

casual2

casual3

casual4

casual5

casual6

casual7

casual8

jacket/bag/boots – Zara
jeans – Topshop
sweater – Marks & Spencer
scarf – H&M
sunnies – Celine
watch – Daniel Wellington

 

signatureV

0
0 Responses
 • LauraJane
  February 16, 2016

  I love this look, especially the bag and boots. I thought the bag was Chanel, I couldn’t believe it was Zara! I love Zara and this post reminds me I need a shopping trip there soon! <3

  • veshion
   February 16, 2016

   I know! Zara is great 🙂

 • luckapucka
  February 18, 2016

  čupr outfit!