Prague Fashion Week – Saturday

by

Nice morning everyone!

Yesterday was my last day at the MBPWF and I have to say I am happy to stay in bed today and relax. It may not seem like it but it’s very consuming..no, I’m not gonna complain it was amazing! Spending two days with my favorite bloggers Eliza and Kristy, talking about everything (seriously EVERYTHING), sitting first row at the runway shows, and of course enjoying a lot of food. It was amazing experience and I am so happy I could be a part of it. Let’s take a look at the designers that presented yesterday..

Včerejšek byl můj poslední den na MBPFW a musím říct, že jsem ráda, že dneska můžu zůstat v posteli a relaxovat. Asi se to tak nezdá, ale je to dost náročné..ne, nebudu si stěžovat bylo to skvělý! Trávit dva dny s nejlepšíma blogerkama Eli a Kristy, kecat úplně o všem (vážně o VŠEM), sedět v první řadě a samozřejmě jíst hodně jídla. Byla to skvělá zkušenost a jsem ráda, že jsem se vůbec téhle akce mohla zúčastnit. Tak se pojďme podívat na designery, ketří včera prezentovali..

LAFORMELA

This was way too crazy for me, a lot of vibrant colors, fur, leather and chains. The makeup was kind of creepy but fit perfectly with the clothing.

Tohle na mě bylo až moc bláznivý, hodně výrazných barev, kožešiny, kůže a řetězy. Makeup byl celkem strašidelný, ale skvěle doplňoval outfity. 

fwsaturday1

fwsaturday2

fwsaturday3

LUKÁŠ LINDNER

The color scheme was more muted here, and I personally loved the dark blue with white stripes (last photo), the smart pants and bombers were so pretty! Absolutely wearable fashion.

Tady byly barvy o dost ztumené. Mně osobně se nejvíc líbily modely s tmavě modrou a proužky (poslední fotka), pánské kalhoty a bombery byly nejkrásnější! Hodně nositelná móda.

fwsaturday4

fwsaturday5

fwsaturday6

LUKÁŠ MACHÁČEK

My absolute favorite! Lukáš kept everything in very dark monochrome colors, but different materials and layering made the outfits incredibly interesting. Also the black see-through masks were such a cool piece.

Můj jasný oblíbenec! Lukáš nechal vše ve velmi tmavé barvě, ale různé materiály a vrstvení posunuly outfity na jiný level a vše bylo neuvěřitelně zajímavý. Taky ten nápad s černými transparentními maskami byl skvělej.

fwsaturday7

fwsaturday8

fwsaturday9

fwsaturday10

fwsaturday11

fwsaturday12

CHATTY

This runway show was amazing as well, the models rocked the aviator jackets, denim, and knitwear. Makeup was again very interesting, simple, cool. They also focused on paper bag waist which makes very nice silhouettes.

Tahle přehlídka byla taky skvělá, modelky/modelové se ukázaly v leteckých bundách, denimu a svetrech. Makeup byl taky super, jednoduchý ale velmi zajímavý. Taky se zaměřili na tzv. paper bag waist, kde skvěle viniknou siluety. 

fwsaturday13

fwsaturday14

fwsaturday15

fwsaturday16

fwsaturday17

JAKUB POLANKA

This was the last show of Saturday and I couldn’t ask for better ending. You can’t really see it on these photos but Jakub focused on blue in combination with browns and khakis. Every outfit was different and absolutely wearable.

Poslední přehlídka Soboty a lepší zakončení si nedokážu představit. Na těchto fotkách to není moc vidět, ale Jakub se zaměřil na modrou v kombinaci s hnědou a khaki. Každý outfit byl úplně jiný a zárověň velmi nositelný.

fwsaturday18I’m in love with this coat!!

fwsaturday19

fwsaturday20

fwsaturday21

fwsaturday22

Here we go, absolutely nice experience! Let me know if you like any models/clothing items?

Have a nice rest of the day!

Tak tady to máme a byla to skvělá zkušenost! Dejte mi vědět, jestli se vám nějaký kousek oblečení/outfit líbil?

Pěkný zbytek dne!

signatureV

0
0 Responses
  • Anonymous
    March 22, 2016

    Nothing against Chatty, I like them most of the time. But the styling! Copy copy copy – balenciaga or celine, to begin with…