Summer Makeup Favorites

by

It’s all about the shimmers! It’s summer and I just love that natural glowy look and here I am sharing with you my favorite makeup products at the moment. I like my skin to feel fresh but also protected from the sun and for this the Clinique CC Cream fulfil my needs. It’s very light on the skin and it doesn’t feel caky or anything, just like a moisturiser plus has 30 SPF. Next must have thing for me is the Nars contour palette. It has everything I need and the shades are just beautiful. I love bronzer during summer! To give my skin the glowy look I use Gosh Lumi Drops, this is my favorite of all the favorites haha. It’s not too shimmery, it’s easy to apply and I love to wear it sometimes just on my skin without any makeup. Eye wise I either go with only mascara, personally love this waterproof one from Makeup Forever, or I add more shimmer with these gel eyeshadows from Max factor. Then eyebrows, I always fill them up and this brow pencil from NYX has perfect shade and is so easy to apply. Lastly on the lips..guess what? More shimmer! Love this Marc Jacobs lipgloss, so shiny, so pretty! What are your’s favorite makeup products for summer?

Všechno je to o rozjasnění! Je léto a co se líčení týče, miluju přirozený vzhled a tady jsou moje momentálně nejoblíbenější produkty. Mám ráda, když je pleť lehká ale zároveň chráněná před sluníčkem a v tomhle je ideální CC Cream od Clinique. Je vzdušný a neudělá mi na obličeji masku a zároveň má 30 SPF. Další musthave je konturovací paletka odc Nars, má vše co potřebuju a v létě miluju broznry! Aby byla pleť rozzářená, používám Lumi Drops od Goshe, to je můj největší oblíbenec ze všech. Občas je nosím i bez makupu jen tak na oživení pleti. Oči si v létě nikdy moc nemaluju, buď používám jen řasenku, teď jsem si oblíbila tuhle voděodolnou od Makeup Forever, nebo přidám na větší rozzáření gelový stín od Max Factoru. A obočí, to si dělám vždycky a nejlíp mi sedí tužka od NYX a hlavně je s ní tak snadné obočí vyplnit. A nazávěr víc třpitek! Lesk na rty od Marca Jacobse je absolutně dokonalý, rty se lesknou i když se lesk obnosí. Jaké jsou Vaše top produkty na léto?

summermakeup1summermakeup2

signatureV

0
0 Responses
 • Sasha
  July 6, 2016

  Já ted taky dávám přednost hodně přirozenému líčení, a oči si líčím jen minimálně. Ta Nars paletka je opravdu krásná, taky jsem nad ní uvažovala, ale asi bych nevyužila všechny barvy. Já ted v létě miluju Mary Lou rozjasnovač od theBalm, ten je opravdu skvělý 🙂

  • veshion
   July 26, 2016

   Tak na ten se určitě podívám! 🙂

 • Lindsay (Nail That Accent)
  July 20, 2016

  Yay just discovered your blog! Gorgeous photography.

  • veshion
   July 26, 2016

   Thank you so much!

 • KarinLife
  July 20, 2016

  Skvělé tipy, děkujeme.