What is color?

by

H

Hello everyone! You know what’s great? Having friend who runs fashion boutique because you can try all the new clothes from new collections which are not available at yet. I wanted to go for something more grungy but still me type of outfit. I didn’t realise this at first but all the pieces I picked were black or really dark… haha you know me! Next time I might choose something more colorful, we will see. But I felt super comfortable in this outfit, the leather pants are probably my most favourite thing and the Doca backpack. Also having the shirt tied up around my waist reminds me of the teenage me, I used to wear it like this all the time!

 

Zdravím všechny! Víte co je nejlepší? Mít kamarádku, která má módní butik, protože si můžete vyzkoušet oblečení z nových kolekcí, které ještě nejsou dostupné. Chtěla jsem něco rockovějšího ale abych to byla pořád já. Nejdřív jsem si toho nevšimla, ale vybrala jsem si jen černé nebo hodně tmavé oblečení..haha už mě asi znáte! Příště se budu snažit vybrat něco barevnějšího, no uvidíme. V tomhle outfitu mi bylo skvěle, cítila jsem se pohodlně a hlavně v těch kožených kalhotech. Ty jsou můj nejoblíbenější kousek a potom batůžek Doca. A ta uvázaná košile kolem pasu mi připomíná mě v teenagerovských letech, nosila jsem to takhle pořád!

mono1mono2

mono3

mono4

mono5

Black is not sad. Brights colors are what depresses me. They are so… empty. Black is poetic. How do you imagine a poet? In a bright yellow jacket? Probably not.”

-Ann Demeulemeester

mono7

mono8

mono9

top/shirt – Edward Jeans
pants – Estel Collection
bag – Doca
shoes – Puma by Rihanna
watch – Cluse via 24Time (link)
*All clothing items are from the F/W Collection at FashionPlanet

signiture

0
2 Responses