New Beginning

by

I

I’m back! I was thinking of moving my blog from WordPress.com to WordPress.org for a while now..Last week I finally decided and started the proccess. I have this thing that I believe I can do everything by myself and I don’t want anyone else do it for me, sometimes it’s great and sometimes it’s just a horrible idea haha (imagine desperate laughter). It all started by me watching and reading probably all tutorials on the internet and then the real job came in. It took me some time and one night of crying. Fortunatelly everything is fine and is working just perfectly. Yesterday I started with finalizing the visual style and I’m ready to go. There still be some adjustments since I am still learning everything and there’s so many options on how to make my blog even better. For now I am happy and I hope you will enjoy this “new” blog! Would love to hear your opinions on the design and stay tuned because a giveaway will happen soon!

 

Jsem zpět! O přesunutí mého blogu z WordPress.com na WordPress.org jsem přemýšlela už nějakou dobu..no a minulý týden jsem se na tvrdo rozhodla a začala blog přesunovat. Mám takovou vlasnost, kdy si myslim, že všechno zvládnu sama a nenechám nikoho, aby to udělal za mě. Občas je to super a někdy je to ten nejhorší nápad haha (představte si zoufalý smích). Začala jsem koukáním a čtením snad všech tutoriálů na internetu a pak se do toho pustila. Byly to dlouhé dny a jedna probrečená noc..Ale naštěstí se to povedlo a všechno funguje! Včera už jsem jen dokončovala vizuální stránku blogu a dnes už jsem konečně blog publikovala. Ještě tady budou nějaké menší updaty, protože se s tim pořád učím a hlavně je tady miliom možností, jak ještě blog vylepšit. Teď už jsem konečně spokojená a zajímá mě, jaký máte na design blogu názor Vy! A za pár dní se tu objeví jedna suprová giveaway, tak se máte na co těšit!

 

blogdesign2

blogdesign3

blogdesign4

blogdesign5

blogdesign6

blogdesign7

signiture

4
8 Responses
 • Elise
  August 28, 2016

  You did a great job., your site looks lovely.
  I remember when I had to move to WordPress.org, it wasn’t easy.

  Have a great week

  http://www.zekalin.com

  • Veshion
   August 28, 2016

   Thank you so much!
   Great week to you too 🙂

 • The Miss F
  August 28, 2016

  Congrats on the new blog. Would love if you could check mine out since I recently updated to wordpress.org ♥

  • Veshion
   August 29, 2016

   Just checked your blog and I really like it! Keep up 🙂

 • Charlotte
  August 28, 2016

  You photos are really pretty:) I’m not sure you blog theme is mobile friendly because I’m reading your blog from one and everything is normal wordpress blue 🙂 :*

  • Veshion
   August 29, 2016

   Thanks for letting me know! I just fixed it 🙂

 • Cristina
  August 29, 2016

  Welcome to the WordPress self-hosted blogs world! I’m sure you’re gonna love it! The pics are stunning!

  • Veshion
   August 29, 2016

   Thank you so much! I’m already so excited 🙂