One day in Dresden

by

A

Another travel post is here! ..and one more will be here soon again since I’m going to New York in few days (can’t wait!!). This time we decided to go to Dresden, even just for a day it was enough. Dresden is a very small city and we basically saw everything important and I decided to create a small guide for those who will be going there soon. I separated the post in two main parts, Altstadt – the Old Townd and Neustadt – the New Part. I personally liked the Newer Part little bit more because it has way more chilled vibe and I personally loved the Art District..but about that later. I hope you’ll find this guide helpful!

 

Další cestovní článek je tady! ..a další tady zase za chvíli bude, protože už za pár dní letim do New Yorku (nemůžu se dočkat!!). Tentokrát jsme se s kamarádkou rozhodly jet do Drážďan, i když to bylo jen na den, tak to bohatě stačilo. Drážďany jsou celkem malé město a více méně jsme viděly všechno, co jsme chtěly. Rozhodla jsem se udělat takového menšího průvodce pro ty, co se tam chystají. Rozdělila jsem to na dvě hlavní části, Altstadt – Staré Město a Neustadt – Nové Město. Mně osobně se víc líbila Nová část města, byla celkov víc uklidněná a hipsterská. Nejvíc se mi tam líbil Art District..ale o tom později. Doufám, že se Vám průvodce bude líbit!

 

dresden1

 

Altstadt: The Old Town

 

When you go from the main station straight, you will get to Prager Straße which is a big street full of different shops as well as cafes and restaurants. You will also find there the Centrum Gallery, which is basically big shopping mall and you can find there huge Primark. If you keep going strait you will get to the centrum which is full of beautiful architecture, while we were there there was a street market as well.

Pokud jdete rovně od hlavní stanice, dostanete se na Prager Straße, což je veliká ulice plná různých obchodů, kaváren a restaurací. Taky tam najdete Centrum Gallery, což je velký obchoďák a najdete tam třeba obří Primark. Pokud půjdete pořád rovně dostanete se do centra, které je plné krásné architektury, když jsme tam byly, tak tam zrovna byly na náměstí trhy. 

dresden2

dresden3

dresden4

dresden5

dresden6

 

Neustadt: the Newer Part

 

If you keep going straight you’ll get to river Elbe and now you just have to cross the bridge, there starts Neustadt. This part was my favorite, everything was more fresh and feltl super chilled. You will find there small cafes as well as few shops, but not that mainstream ones as in the Old City. We walked by cute second hand, vintage and kind of miss mash stores and get to the Art District, which is full of street art. You will see graffiti everywhere, but it somehow matched the whole vibe, you can check out some on the photos below!

dresden7

Když půjdete pořád rovně od Starého Města dostanete s k řece Labe a už stačí jen přejít přes most, aby jste se dostali do Nového města. Tahle část Drážďan mě oslovila nejvíc, všechno tam bylo tak svěží a uvolněné. Najdete tam hodně kavárniček a taky obchůdků, které nejsou tak mainstreamové jako ty ve Staré části. Šly jsme tam okolo roztomilých vintage a všeho možného obchůků a došly do Art Distriktu, který byl plný pouličního umění. Najdete tam nespočet graffiti, ale úplně to tam sedí a nedokážu si to představit bez toho. Mrkněte na fotky!

dresden8

dresden9_1
Roots Cafe

In Roots we got huge iced cappuccino which was delicious and the waitress was so cute and nice! Actually everyone we met in Dresden was nice! Also we figured out that all the cute cafes were either vegan or vegetarian.

V Roots jsme si objednaly velké ledové cappuccino, které bylo absolutně skvělý a servírka byla neuvěřitelně milá! Vlastně všichni v Drážďanech byli milý! Zárověň jsme zjistily, že všechny roztomilé kavárničky byly buď veganské nebo vegetariánské.

 

Art District

Just check out the street art! It’s so beautiful and I feel like it give the city a great soul. I could walk around these streets all the time.

Jen se koukněte na ty graffiti! Tak krásný a dáva to celému městu skvělou atmosféru. V těch uličkách bych mohla chodit každý den.

flowers 
dresden11

 

dresden12 
dresden13
dresden14

dresden15

Shopping

On our way back to the bus we still had some time for shopping (haha) we took it straight to the Centrum Gallery which is on Prager Straße. Obviously our main stop was Primark, I didn’t get there that many clothing items but also got super cute rose gold hangers and pink bed sheets. Shopping there was actually not that bad, because it was not packed with people. Then we went to Pull&Bear but didn’t buy anything there since this shop is in Prague as well.

Cestou zpátky na autobus jsme měly ještě čas na nkupování (haha) vzaly jsme to rovnou do Centrum Gallery, která je na Prager Straße. Samozřejmě jsme šly rovnou do Primarku, moc oblečení jsem tam nenakoupila, ale za to mám krásná rose gold ramínka na oblečení a růžové povlečení. Nakupování, tam nebylo tak strašný, protože tam ani nebylo moc lidí. Potom jsme se šli podívat do Pull&Bear, kde jsme si teda nic nekoupily, ale je mnohem hezčí než ten v Praze! 

dresden16

dresden17

 

I hope you liked this guide or at least enjoyed the pictures!
Talk to you soon
xoxo V

Doufám, že se Vám tenhle průvdce líbil a nebo jste si aspoň užili fotky!
Brzy se Vám zase ozvu
xoxo V

signiture

0
11 Responses
 • Jannie
  September 18, 2016

  To zní jako pěknej den :).. Osobně bych teda nákupní centra atd. čekala spíš v nové části, než v té staré… To je trochu divné.. Ale jinak super fotky! 🙂

  • Veshion
   September 18, 2016

   No je to takový zvláštní 😀 ale díky 🙂

 • Bekleveer
  September 18, 2016

  I like your blog, its really dope.
  Do you want to follow each other?
  If you want, than follow me, and let me know in comments, so I can follow you back with pleasure.
  We can follow each other on Instagram @andjela.dujovic, let me know in the comments so I can follow you back.

  http://www.bekleveer.com
  xoxo

 • did
  September 18, 2016

  krasne fotky 🙂 aj drazdany su krasne, chystam sa tam uz X rokov ale zatial mi nebolo sudene :/ snat razzz 😀

  lapepla.blogspot.com.es

  • Veshion
   September 18, 2016

   Tak snad Ti to brzo vyjde! Je to tam fakt pěkný 🙂

 • hanna
  September 18, 2016

  Looks like fun –Hanna Lei

  Latest Post: Review: Bamboo by Franck Olivier Perfume

  • Veshion
   September 19, 2016

   It was! 🙂

 • Ebenezer Animah
  September 19, 2016

  I’ve heard about primark, and I’ll like to visit. Thanks for reminding me.

  • Veshion
   September 19, 2016

   Oh you have to go! 🙂

 • Charlotte Sjusdal
  September 21, 2016

  So many pretty photos! Looks great! Have a beautiful day <3

  • Veshion
   September 22, 2016

   Thank you so much and to you too! <3