Gosh Make-up Box

by

N

Nice Thursday to you all! About a moth a go I received this box from Gosh and I just wanted to share a little review with before I leave for New York. I already have few favourites from Gosh and I really like that they produce really good quality products (very similar to M.A.C. cosmetics) for affordable prices! When I got the opportunity to try this makeup box I obviously said yes haha! Let me show what is inside and my opinion on each product!

 

Krásný čtvrtek vám všem! Přibližně před měsícem jsem dostala tenhle balíček od značky Gosh a chtěla jsem Vám ještě sepsat takovou menší recenzi před tim než odletím do New Yorku. Značku Gosh mám ráda už delší dobu a na několik  jejich produktů nedám dopustit. Líbí se mi hlavně, že mají skvěle kvalitní věci (hodně podobné značce M.A.C.) za hodně příjemné ceny! Když jsem dostala tu nabídku, tak jsem samozřejmě musela říct ano. Koukněte na produkty a snad Vás to trochu inspiruje!

 

gosh1

First of all, let me talk about the packaging. It’s super simple and feels very luxurious. Honestly this would make such a nice present!

Nejdříve se musím zmínit a celém balení, je velmi jednoduché ale působí hodně luxusně. Podle mě je to super tip na dárek!

gosh2

gosh3

The box contains two contour palettes, one is in more peachy and gold shades and the other one is more cooler and also more shimmery. You will also find there an eyeshadow palette, eyeliner, mascara, pencil sharpener (very useful thing!) and a makeup sponge.

Balíček obsahuje dvě konturovací paletky, jedna je více do broskvových a zlatých odstínů a ta druhá je o dost studenější a zároveň více třpitivá. Najdete tam taky paletky očních stínů, tekutou linku, řasenku, ořezávátko (neuvěřitelně praktický!) a houbičku na makeup. 

gosh4

I already mentioned the contour palettes before but I just need to give a shout out to the peachy one, the colours are just beautiful and fit my skin color better. Also the golden shimmery highlighter is everything!

O konturovacích paletkách už jsem mluvila, ale musím ještě zmínit tu s broskvovými odstíny, sedí mé barvě pleti o dost víc a ten zlatý rozjasňovač je absolutně nádhernej!

gosh5

My mom took care of this eyeshadow palette haha..all the shades are in cooler tones and you can create a daily makeup as well as intense smokey eye.

Mama si zabrala tuile paletku na oči haha..všechny odstíny jsou do studena a vytvoříte s nimi každodení líření a hodně intenzivný kouřové líčení. 

gosh6

With this makeup sponge (blender) I gotta say I still prefer the Beauty Blender, but if you don’t want to spend so much money this would be a great solution for you!

U téhle houbičky na makeup musim říct, že preferuju Beauty Blender, ale pokud nechcete utratit tolik peněz za houbičku zkuste tuhle od Goshe!

gosh7

And lastly eyeliner, which is pretty thick but so easy to work with. It gives you the pinup girl eyes! And last but not least the Rebel Eyes mascara, it’s so gooooood! I was already a fan of their other mascara but this new one is a bomb!

A na konec tekutá linka na oči, má celkem tlustý hrot ale pracuje se s ní skvěle. Vytvoříte s ní ten pinup girl look! A nakonec řasenka Rebel Eyes, která je prostě skvělá! Už ta minulá se mi líbila a tahle je ještě lepší!

 

Have any of you tried some of Gosh’s products and what is your opinion?

Už jute zkoušeli něaké produkty Gosh a jake na ně máte názor?

signiture

0
2 Responses
 • Nicole Shy
  September 22, 2016

  To vypadá nádherně 🙂

  • Veshion
   September 22, 2016

   Určitě můžu doporučit 🙂