New York City Guide Part II

by

N

Nice Monday to you all! I’m just giving you heads up this post has A LOT of pictures and by a lot I mean a lot..This time I’m gonna take you to my favorite SoHo, then to World Trade Center and lastly to Williamsburg. These places are more hipster like than the the first guide which was more about the touristy sightseeing places. I gotta say this is my favorite part, wandering around pretty streets full of small vintage stores and street art. We also found some great cafes and places to eat just by the look of the building, we didn’t go to any recommended places and it was so much fun! I hope you’ll enjoy!

 

Pěkné pondělí Vám všem! Jen bych Vás chtěla předem varovat, tenhle článek má hodně fotek..vážně hodně fotek! Tentokrát Vás vezmu  do mé oblíbené SoHo, potom do World Trade Centra a nakonec do Williamsburgu. Tahle část průvodce bude spíš taková hipster narozdíl od té první, která byla spíš o klasických turistickým místech. Musím říct, že jsem si všechno užila a hlavně když jsme se jen procházeli uličkama a objevovali nová místa a uličky plné malých vintage obchůdků a samozřejmě street art. Našli jsme i různé kavárničky, které byly úplně super bez toho aby nám to někdo doporučoval! Doufám, že si článek užijete!

 

ny1

ny2

soho1

SoHo

– Lower Manhattan –

 

My favorite part! SoHo is just so beautiful, it’s like you’re gone from all the skyscrapers and it’s all so calm and pretty. The streets are full of designer stores as well as small vintage or hipster shops which has the most cool windows!

Moje nejoblíbenější část New Yorku! SoHo je prostě nádherný a úplně uniknete všem mrakodrapům, všechno je klidné a neuvěřitelně upravené. Ulice jsou plné designerských obchodů a zároveň Vintage a Hipster shopů, které mají snad ty nejlepší výlohy!

soho2

soho3

soho4

soho5

soho6

 

 Bottega FALAI

–  267 Lafayette St, New York –

 

We stopped by this little cafe called Bottega Falai and the outside was as pretty as inside plus the iced coffee was delicious!

V SoHo jsme se zastavili v malé kavárně Bottega Falai a venek by stejně krásnej jako vnitřek..a ledový kafe bylo skvělý!

soho7

soho8

soho9

Unfortunately we didn’t eat at Jack’s Wife Freda because the waiting time for a table was about an hour and we just needed food asap haha

Bohužel jsme se na jídlo do Jack’s Wife Freda nedostali protože čekat hodinu na stůl když máte hroznej hlad není to nejlepší..

soho10

soho11

soho12

One World Trade Center

– 285 Fulton St –

 

One World Trade Centre is the main building of the rebuilt World Trade Center complex which was build after the terrorist attack back in 2001. We went all the way up to the top but the visibility was terrible and we could see much..but sometimes the clouds would go away and you could see some buildings. I think it make it look more beautiful. We also visited the memorial and museum..it was so powerful and sad at the same time. I think it’s worth visiting even though the waiting hours are pretty long.

wtc1

One World Trade Center je hlavní budova přestavěného World Trade Center complexu, který byl postavený po teroristickém útoku po roce 2001. My jsme vyjeli až úplně nahoru, kde bohužel nebylo nic vidět kvůli špatné viditelnosti, ale občas uhnuly mraky a byl vidět aspoň kousek Manhattanu. Podle mě to udělalo fotky mnohem hezčí a zajímavější. Šli jsme se podívat i na memoriál i do musea, ve kterém jsem měla neuvěřitelně smutnej pocit a všechno to působí hrozně emotivně. Rozhodně doporučuju se tam jít podívat, i když fronty jsou neuvěřitelně dlouhé.

wtc2

wtc3

wtc4

williamsburg1

Williamsburg

– Brooklyn –

 

I wanted to go there so bad and have to say it was worth it! We took it from SoHo to the Williamsburg bridge to cross on the other side. There we just went straight on the Bedford Street which is full of cafes, restaurants, pubs, vintage stores and obviously street art.

Do Williamsburgu jsem chtěla jít úplně nejvíc a stálo to za to! Vzali jsme to ze SoHo přes Williamsburg bridge na druhou stranu. Od mostu jsme šli přímo po Bedford Street na které je asi nejvíc kaváren, restaurací, hospod, vintage obchůdků a samozřejmě street art. 

williamsburg2

williamsburg3

williamsburg4

williamsburg5

williamsburg6

williamsburg7

williamsburg9

williamsburg10

williamsburg11

williamsburg12

williamsburg13

williamsburg14

williamsburg15

williamsburg16

williamsburg20

williamsburg18

williamsburg19

 

This is the last post from New York, hope you liked it and I’ll see where I go next!

Toole je poslední článek z New Yorku a doufám, že jste si to užili a já už se těším až zase někam pojedu!

signiture

0
4 Responses
 • Czech Blondýn
  October 20, 2016

  Krásný fotky!
  Mám kamarádku v NY a taky se jí tam velmi líbí!

  • Veshion
   October 20, 2016

   Děkuju! A kamarádce závidim, nejradši bych tam žila 🙂

 • Victoria Blum
  October 20, 2016

  These photos are at level: eye candy <3 love them all and how detailed you were in this post.
  New York is def on my bucket list!
  xoxo

  • Veshion
   October 20, 2016

   Ah Thank you so much! <3 You have to go NY is amazing!