Beauty Favourites 2016

by

W

Wow! 2016 is officially over and I am so thankful for everything that has happened to me in the last year, to people I met and of course you, my readers. I decided to make Favourites of 2016 series which will be about fashion and everything I enjoyed that year. This time it’s beauty! I will not talk about makeup since there was already a post about that and honestly nothing changed haha. So here are my absolute favourites in care of my skin that are my absolute holy grails!

Rok 2016 je oficiálně tady a já jsem hrozně vděčná za všechno co se v tomhle roce stalo, za lidi které jsem potkala a hlavně za Vás moje čtenáře. Rozhodla jsem se udělat sérii článků s oblíbenci za rok 2016, které budou módě a všem, co jsem si oblíbila. Tentokrát, jak jste si mohli všimnout, to je o kosmetice! O makupu psát nebudu, protože už tady takový článek byl a od té doby se vůbec nic nezměnilo. Tak tady to je, moji absolutní svaté grály v kosmetice a péči o pleť!

Anti Blemish Skincare

Bioderma Sensibio H2O
La Roshe-Posay Effaclar Cleansing Gel
Clinique Anti-blemish Solution

I am not that lucky girl with perfect skin so I do need to fight some blemishes once in a while.. and these are my top products I found are really working. I use Bioderma micellar water to remove my makeup. I don’t even remember how many bottles I’ve used already. Second I use La Roshe-Posay Effaclar cleansing gel to clean my skin properly and lastly I use the Clinique anti-blemish solution which is the best for blemished skin..if you have oily you need to try this!

Rozhodně nejsem ta šťastná holka s perfektní pletí, takže musím čas od času bojovat s pupínky a nedokonalostmi..a tohle jsou produkty, které už se mi nejlíp osvědčily. Biodermu používám na odlíčení všeho makeupu, už si ani nepamatuju kalik lahviček jsem vypotřebovala. Potom použím čistící gel od La Roshe-Posay Effaclar, který je přímo na mastnější pokožku. A na konec používám Anti-Blemish Solution od Clinique, to je podle mého nejlepší produkt pokud máte problémy s akné nebo mastnější pletí!

Extra Skin Cleans

Aurelia Probiotics Miracle Cleans
Aurelia Probiotics Refine & Polish Miracle Balm
Aurelia Probiotics Revitalise & Glow Serum

Once in a while I like to give my skin that extra cleanse, peeling and hydration. I’ve found this brand recently but it didn’t take me that long to fell in love with their products! You can check more detailed post about Aurelia Probiotics Skincare here. The Miracle Cleanser smells like eucalyptus and removes all the makeup then I use the Refine & Polish Miracle Balm which is very soft pealing. and Lastly the Revitalise & Glow Serum which gets my skin that healthy glow without oily feeling.

Jednou za čas dopřeju mojí pleti extra čištění, peeling a hydrataci. Tuhle kosmetiku jsem nedávno objevila a měla možnost vyzkoušet a netrvalo dlouho, abych si oblíbila! Můžete si přečíst podrobnější článek o Aurelia Probiotica Skincare tady. Miracle Cleanser voní po eukalyptu a používám ho na odlíčení makeupu. Potom nanesu Refine & Polish Miracle Balm, což je slabší peeling a nakonec Revitalise & Glow Serum po kterém dosáhnu zdravé zářivé pleti bez pocitu mastnosti.

Body Hydratation

Coconut Oil
Mythos Hand & Body Cream
Diptyque Hand Balm

These are my savers when it comes to dry skin. Coconut oil is seriously the best thing ever, you can use it for your skin, hair, cooking even to clean your teeth. I like to put it on my face over the night and I always wake up with hydrated glowy skin. Mythos Hand & Body Cream is all natural cream, so thick and hydrating. I use it on my body whenever I have some dry places. Lastly for hands I use Diptyque’s hand balm, smells soooooo nice!

Tohle jsou moji absolutní zachránci co se týče hydratace. Kokosový olej je asi nejlepší věc na světě, dá se použít na pokožku, vlasy, vaření, dokonce k čištěním zubů. Ráda si ho dávám na pleť a nechávám přes noc. Vždycky se probudím s hydratovanou zářící pokožkou. Mythos Hand & Body Cream je bio kosmetika, velmi hutný krém, který zachrání jakékoliv suché místo. Nakonec krém na ruce Diptyque, skvěle hydratuje a taaaaaak krásně voní!

Face, Eyes & Lips

Clinique Moisture Surge
Clinique Moisturising over the night Mask
Clinique All About Eyes
Onest Lips Balm
Softlips Lip Balm

Last but not least is more hydration for my skin. I have used the Clinique Moisture Surge cream for few years now and I always come back to it. It’s extremely light weight but does its job perfectly. With that I use the Clinique All About the Eyes. Once in a while I use (again) Clinique’s Moisturising Over the Night mask, it’s not sticky at all and smells so nice! For my lips I enjoyed two products one is from Softlips and is very similar to Eos but honestly much better, plus smells and tastes so good. The second lip products is from Onest it smells like roses and has pink tint to it so it look like I’m wearing a lipstick while hydrating my lips.

Na konec ještě víc hydratace pro moji pleť. Clinique Moisture Surge denní krém používám už několik let a vždycky se k němu vracím. Je neuvěřitelně lehký, ale skvěle vyživuje pokožku. S ním požívám Clinique All About the Eyes oční krém a jednou začas si dopřeju masku (zase) od Clinique Over the Night Mask. Není nijak lepikavá nebo nepřijemná na pleti a krásně voní! Na rty používám dva produkty, jeden je Softlips a je hodně podobný Eosům ale mnohem lepší, ještě k tomu skvěle voní a hlavně chutná. Druhý je Onest lipbalm, který voní po růžích a má růžové zabarvění, takže to vypadá, jako bych nosila rťenku a zároveň hydratuje rty. 

What are your Skin Care Favourites?

0
4 Responses
 • Sasha
  January 1, 2017

  Onest balzám mám taky a je super. Biodermu jsem používala, ale o něco více mi překvapivě sedla micelárka od Garnier 🙂

  • Veshion
   January 1, 2017

   Tak tu jsem ještě nezkoušela..díky za tip! 🙂

 • saim
  January 9, 2017

  Awesome!!!
  Regards.
  Walkindiscount.com

  • Veshion
   January 9, 2017

   Thanks ♥