Snow Queen

by

Y

You know why I like snow? It makes my pictures super bright and very Instagramable haha but that’s about it. I am more fall/spring kinda gal, I don’t even mind the cold so much but the snow..so messy, hard to walk on etc. Although when we go skiing that’s fine, for only that moment. That’s why I love skiing trips in Itally, the snow is only on the top of the mountains and green grass in the valley. Well I’m gonna stop moaning and talk about the outfit. This is my kind of winter uniform, leather pants (next outfit will be with different pants! maybe haha), band tee, fur coat and my new boots. When I don’t know what to wear in the morning I always go for this type of outfit and I usually wear a beanie or a cap. What is your go to outfit?
Btw. last weekend we went to see the new movie Why him? Starring James Franco and it was hilarious! Anyone saw it?  
Víte co miluju na sněhu? Fotky jsou super světlé a perfektní na Instagram haha ale tím to asi končí. Mám radši podzim a jaro, ani ta zima mi tolik nevadí jako sníh.. je úplně všude, blbě se po něm chodí atd. Ale když jedeme na lyže, tak je super! Proto miluju jezdit na lyže do Itálie, sníh je vždycky jen nahoře a v údolí je zelená tráva. Už si přestanu stěžovat a zaměřim se na outfit. Tohle je taková moje uniforma, koženkové kalhoty z Fashionplanet (přísahám, že v příštím outfitu už budu mít jiný kalhoty! možná haha), band tee, kožich a moje nové kotníčkové boty. Vždycky, když nevim co na sebe, tak jsu pro variaci tothle outfitu a k tomu vždy vezmu čepici nebo kšiltovku. Co je taková Vaše uniforma?
Btw. minulý týden jsme byli s Nikčou na novým filmu Why him? Hraje tam James Franco a bylo to úplně super! Víděl jste někdo?

coat – Zara
tee – Kiss Merch
pants – Estel via Fashionplanet
bag – Rebecca Minkoff (link)
boots – Eddy Daniele via Beltissimo
beanie – Topshop
watch – Marc Jacobs (link)

SHOP THE LOOK

1
5 Responses
 • Eliza
  January 22, 2017

  Já myslím, že tuhle zimu máme všichni stejnou uniformu, protože jinak to v té kose venku ani nejde haha!

  • Veshion
   January 22, 2017

   Přesně! 😀

 • Ebenezer Animah
  January 22, 2017

  on point

  • Veshion
   January 22, 2017

   Thanks!

 • saim
  February 1, 2017

  Wow, I’m just really happy that I find your blog. Your style is perfect. Don’t stop posting ,
  because I’m coming back:)
  Regards.
  Shopafford.com