Alexander McQueen vs. Adidas

by
Alexander McQueen Sneakers (link) / Adidas Stan Smith Sneakers (link)

I

I’ve been eyeing the Alexander McQueen sneakers for some time now and I fell in love with them. They are very similar to the Stan Smiths but more baggier and kinda strange looking. I have to say I like them way more then the Adidas ones but on the other hand they are kinda pricey especially compared to Stan Smiths. So I am asking for your opinion. What would you do? Also I think I will be doing this type of post more often since there is so many similar products with different price range. Would you like that? Please let me know!

Už nějakou dobu pokukuju po Alexander McQueen teniskách a musim říct, že jsem si je úplně zamilovala! Jsou hodně podobné Adidaskám Stan Smith, ale ty McQ jsou takové mohutnější a divněji vypadající. Líbí se mi mnohem víc než ty Adidasky, ale zase jsou o dost dražší, což je celkem důležitý faktor. Tak se ptám na názor právě Vás. Co byste udělali Vy? Zároveň přemýšlím, že bych dělala tenhle typ článku častěji. Vždycky najdu podobné produktu s jinou cenovou kategorii a nemůžu se rozhodhnout jestli to za to fakt stojí. Líbí se Vám takovýhle články?

0
3 Responses
 • Amy
  January 26, 2017

  I like them both but the McQueen ones are definitely a little chunkier so it depends what you’re looking for! ♥

  Amy // Snippets of Amy

  • Veshion
   February 1, 2017

   AH I can’t decide haha

 • Simona D.
  January 28, 2017

  Adidasky Stan Smith má skoro každý, toto je zase niečo iné, ale ani sama neviem, či by som toľko investovala do tenisiek, ktoré by som si ja osobne obula len pár krát. Ale ak si predstavím lodičky, asi by som do toho šla. 🙂 A články tohoto typu sú fajn, kľudne ich rob častejšie. xx

  Simona | l i v e i n f o x w o r l d