Body Inspiration

by

I

It’s all about the booty! And that’s why I am here with little body inspiration post. With the New Year, all the resolutions and “new year new me” attitude everyone is starting to workout to loose those extra pounds we gained over Christmas break and I want to spread a positive message. I am not a biggie on any type of motivation posts etcetera but I feel like this is important. I see so many young girls hating their body..and it is so sad. We should except us for who we are and learn how to love our body and starving yourself is not going to do it. My current aim is to build extra muscle definition on my belly, but and thighs and I will let you know how that goes (I even created new category “Fitness” so there will be more posts related to that!). Let me know if you’re working out or your real ‘body’ story..I would love to read that!
By the way, I found it really hard to find body inspiration like this, most pictures showed supper skinny girls instead of some bootylicious pics.

It’s all about the booty! (To se prostě česky napsat nedá haha) A s tím jsem si připravila takovou menší inspiraci ohledně body image. S Novým Rokem, předsevzetím a celkovým “nový rok, nová já” přístupem všichni začínají cvičit s cílem zhubnout ta extra kila z Vánoc a já chtěla rozšířit pozitivní zprávy. Nejsem moc velký zastánce motivačních článků atd ale mám takový pocit, že tohle je vážné. Denně vídám holčiny, keteré nenávidí jejich postavy..a to mi přijde neuvěřitelně smutný. Měli bychom se brát takový jací jsme, naučit se milovat své tělo a hladověním toho rozhodně nedocílíme. Můj momentální cíl je vyrýsovat svaly, hlavně na břichu, zadku a stehnech a budu Vám postupně ukazovat pokroky (dokonce jsem vytvořila extra “Fitness” kategorii, takže se tu budou objevovat články i tohohle typu!). Mně by zajímalo jestli i Vy nějak cvíčíte a popřípadě nějaký Váš příběh.. moc ráda si to přečtu!
Mimochodem bylo dost těžký najít inspirativní obrázky podobných postav, většina fotek je plná extrémě hubených holek místo pořádných prdelek!

*Source: Pinterest

0
2 Responses
 • Tanya
  February 6, 2017

  I love that you’re not posting super skinny girls only .. I believe that the diversity is so important and good luck with your workouts 😉

  • Veshion
   February 6, 2017

   Thanks! I really want to spread that message ♥