Gosh Hair Products Review

by

A

As I mentioned last time, I have beed trying some new products and this time it will be hair related! It is kinda hard to find something that is actually good for my hair since it’s curly and now when I’m blonde also pretty dry. So I was pretty excited when Gosh came up with their hair line and especially the coconut oil one.

I’ve been trying the shampoo and mask from that line and also a cleansing conditioner and overnight dry oil from the Vitamin booster line. All products are without parabens and vegan friendly. And honestly I could see a difference from the first use, the coconut oil shampoo makes your hair super soft and you don’t even have to use a mask (I use the mask only once a week for extra hydration), plus it smells amazing!

The cleansing conditioner is completely new product for me, I’ve heard a lot about it but never tired it myself. The idea is that you don’t use any shampoo just the conditioner. It felt weird at the first time since I thought I am just going to get extra oily hair but it’s actually the opposite. The conditioner cleans your hair and keeps the natural oils in them. An the dry oil is kind of a miracle, it nourishes your hair but doesn’t make them oily at all! You really need to try Gosh’s new hair line, it’s worth it!

Jak jsem se v minulém článku zmiňovala, poslední dobou jsem zkoušela dost nových produktů a tentokrát to bude o vlasech! Celkově je pro mě dost těžký najít něco co by vyhovovalo mým vlasům, mám vlnité až kudrnaté vlasy a teď, když jsem blond, jsou dost vysušené. Takže jsem byla dost nadšená, když Gosh přišel s vlasovou kosmetikou a hlavně s kokosovou řadou.

Zkoušela jsem šampón a masku s kokosovým olejem a čistící kondicionér s overnight dry oil z vitamínové řady. Všechny produkty jsou bez parabenů a vegan friendly. Já osobně viděla rozdíl hned po prvním použití, ten šampón s kokosovým olejem Vám úplně zjemní vlasy a podle mého ani potom nemusíte používat masku (já ji používám jednou týdně pro extra hydrataci), k tomu všemu potom božsky voní vlasy!

Čistící kondicionér je pro mě úplná novinka, už jsem o tom dost slyšela, ale nikdy si to nevyzkoušela. Funguje to tak, že nepoužíváte šampón ale jen ten kondicioner, který Vám vyčistí vlasy. Nejdřív jsem se toho trochu bála, že budu mít potom mastné vlasy ale vlastně úplně naopak. Kondicioner Vám vlasy umyje, ale udrží v nich přírodní oleje a vlasy se po tom tolik nemastí. A ten suchý olej, je takový menší zázrak, vyživuje vlasy ale vůbec je nemastí. Určitě musíte vyzkoušet! Opravdu to za to stojí.

Coconut Oil Shampoo & Mask

Vitamin Booster Cleansing Conditioner & Dry Oil

All products here (link)

0
4 Responses
 • Alenis
  March 6, 2017

  Ty produkty vypadají opravdu zajímavě ♥

  • Veshion
   March 7, 2017

   Jsou fakt super 🙂

 • Tina Smerdova
  March 13, 2017

  Produkty vypadají super a ty tvoje fotky jsou prostě tak krásně čisté! 🙂
  Měj se krásně!
  Tina

  http://tinasmerdova.blogspot.com/

  • Veshion
   March 19, 2017

   Products jsou fakt super 🙂 A děkuju moc!! <3